Foça Tarihçesi

Tarihçe
foça tarihi

Foça Tarihi Hakkında Kısa Bilgiler

Foça (Phokaia) ; İon yerleşimlerinin en önemlilerinin başında gelmektedir. İ.Ö. 11. yüzyılda Aiollarca kuruldu. İon yerleşimi İ.Ö. 9.yüzyılda başladı. İ.Ö. 6. yüzyıl’da İonya’da Bugünkü batı uygarlığının temelleri atıldı.

İonya ‘nın en başarılı olduğu alanlar mimarlık, felsefe ve heykeltraşçılıktı.(İ.Ö. 5.yy) Pers saraylarını kendi yapıtları ile donatan ünlü heykeltraş Phokaia’lı Telephanes ,(İ.Ö. 4.yy) ünlü mimar Theodoros; bu başarılara örnek olarak gösterilebilir. Dionysos Lade Deniz Savaşını (İ.Ö. 494) yöneten komutandı ve Phokaia’lıydı.
Bu ünlü komutan ismini mitolojinin büyük kahramanlarından “Şarap Tanrısı” Dionysos’tan almaktaydı

Phokaia adını; kentin çevresindeki adalarda yaşayan foklardan almaktadır.
Phokaialılar denizcilikte çok gelişmişlerdir. 50 kürekli 500 yolcu taşıyabilen tekneleri vardı.
Denizcilikteki başarılarına mühendislik konusundaki üstün zekalarını ekleyerek Ege, Akdeniz ve Karadeniz’e açıldılar ve çok sayıda koloni kurdular.

Foçalılar’ın tarihte kurduğu koloniler:

  • Karadeniz’de Amysos (Samsun);
  • Midilli Adası’nda Methymna (Molyvoz);
  • Güney İtalya’da Elea (Velia);
  • Çanakkale Boğazı’ndaki Lampsakos (Lapseki);
  • İspanya’da Ampuria
  • Korsika’da Alalia;
  • Güney Fransa’da Massalia (Marsilya)dır

Phokaialılar’ın denizcilikteki bu kadar gelişmiş olmaları onların ticaret alanında başarılı olmalarına imkan sağladı.
Phokaia, İonya’da, doğal gümüş ile altın karışımı sikkeyi ilk bastıran kentlerden biridir. Phokaia bu başarıları ile diğer uygarlıkların hedefi olmaya başlamış düşmanlarının topraklarına göz dikmesine neden olmuştur. Bu yüzden İ.Ö.546 yılında Persler tarafından tahrip edilen ilk İon kenti Phokaia olmuştur.

Pers istilası bu kentin bu altın çağıını bitirmiş ve halkın büyük bir kısmının kkenti terketmesine neden olmuştur.
İ.Ö. 334’te ise Büyük İskender Anadolu’ya gelmiş; Pers egemenliğini yokederek; yeni bir dönemin başlangıcına neden olmuştur.İskenderin ölümüyle; sırasıyla Seleukoslar, Bergama Krallığı ve Romalılar hakimiyetine girilmiştir. Erken Hristiyanlık döneminde psikoposluk merkezi olmuştur.

Bugün Foça’nın bucağı konumunda bulunan Yenifoça’yı Cenevizliler kurdu ve buradaki şap madenini işlettiler.Foça 13. yüzyılda ise Türk Beylerinden Çaka Bey’in; daha sonra Saruhan Beyliği’nin hakimiyetindeydi.Fatih Sultan Mehmet 1455 yılında Foça’yı Osmanlı topraklarına kattı.

1867’de Foça ve bucağı Yenifoça birleştirmiş Manisa eyaletine bağlı hale gelmiştir. 15 Mayıs 1919’da Yunanlılar’ın işgali ile 11 Eylül 1922’ye kadar Yunanlılar’ın egemenliğindeydi. İzmir’in kurtuluşundan 2 gün sonra Kurtuluş Savaşı’nda 11 Eylül 1922’de Mustafa Kemal Atatürk Foça’ya girdi ve 11 Eylül Foça’nın kurtuluşu olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Foçanın tarihini ve doğal güzelliklerini en şekilde deneyim yaşayabileceğiniz Foça günlük tekne turları için Yeni Ay 3 ekibi olarak hizmetinizdeyiz